RENESANCE cca 15.- 16. Století

Renesanční móda nebyla v každé zemi stejná – co státní útvar či království, to jiné módní trendy. Některé znaky byly však stejné téměř všude. Oblečení se šilo z drahých materiálů a často bylo zdobeno krajkou. Renesanční móda lze rozlišit na anglickou, italskou a španělskou. V renesanci je charakteristickým rysem oděvu souměrnost a úměrnost – zmizely protáhlé tvary bot, čepic, rukávů a ustálila se pasová linie oděvu na přirozeném místě. V období renesance byly u mužů v módě dlouhé vlasy po ramena a bezvousá tvář.
Ženská i mužská móda ve ŠPANĚLSKU se v této době formovala korzetem, který se vyztužoval kosticemi a u dívek dokonce kovovými deskami, které měly zabránit poprsí ve vývinu. Sukni ženám podpírala krinolína s kovovými obručemi. Přes korzet a krinolínu si ženy oblékaly dvojité svrchní roucho z těžkého hedvábí, zdobené perlami, drahokamy. Živůtek byl u krku obyčejně zakončený tuhým okružím, které se v průběhu času zvětšovalo.
Mužská móda se v ANGLIÍ jen mírně odchýlila od španělského vzoru. Okruží na krku a na zápěstí se změnilo na krajkový límec a manžety. Ženy se snažily oblékáním co nejvíce napodobit královnu Alžbětu I. Obvykle se nosívaly šaty s hlubokou dekoltáží a dvojitým límcem křídlovitého tvaru. Živůtek vybíhal do velmi úzké špičky, rukávy převyšovaly výšku ramen. Sukně měla sudovitý tvar a byla kratší, než by strpěli ve Španělsku
.
V ITÁLIÍ se renesanční způsob odívání moc neodlišoval od toho gotického. Muži si stále oblékali úzké kalhoty a kabátec. Základ ženského oděvu byla košile s hlubokým výstřihem a bohatá sukně. Spodní košile musela být vidět skrze rukávy kabátku. V souladu se změnou oděvu se změnila i úprava vlasů. U žen byly oblíbené jemné síťky a závoje, u mužů turbany a barety.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one