TURNÝRA cca 1870-1890

Plynule na změny ve tvaru siluety navázala turnýra, která zúžila sukni zepředu a ze stran a ponechala pouze úzkou konstrukci podpírající zadní část sukně. Postupně odstranila konstrukci úplně a nahradila ji pouze vycpávkou česky mile pojmenovanou honzík. Turnýru dělíme do tří fází – 1 Turnýra polonésa, 2 Zmenšená turnýra, 3 Pozdní turnýra. Takže i tady stejně jako v celém 19. století platí, že zhruba po pěti letech se móda proměňuje. Každý druh šatů měl specifické vlastnosti. Domácí oděv kladl důraz na pohodlnost, cestovní na praktičnost a plesové šaty měly svou noblesou umocňovat krásu ženy. Ke každým šatům byly nutné jiné doplňky, klobouky, vějíře, kabelky a boty. Pánská móda si ponechává frak pouze pro formální příležitosti. Jinak již vytvořila a používá takové oděvní součásti, které se poměrně s malými obměnami udrželi až dodnes – košili, kalhoty, vestu, sako a kabát.
Turnýra polonésa 1870-1876
Krinolína mění svou podobu. Je situovaná pouze nad zadek a říká se jí ,,turnýra"- nechybí vlečka. Pas je trochu zvýšený, dává se důraz na řasení a mašle. Účes je vysoký, klobouk je velký na zátylku hlavy.
Zmenšená turnýra 1877-1882
Turnýra se úplně zmenšuje a vzniká úzká silueta. Pas je normální, sukně se na počátku období doplňuje vlečkou. Do módy přichází límeček u krku. Klobouk se zmenšuje spolu s účesem.
Pozdní turnýra 1883-1889
Turnýra se opět zvětšuje, ale umisťuje se níže než u polonésy. Řasení a stužek je méně. Rukáv se zkracuje do poloviny předloktí. Rukávy se začínají mírně nabírat. Klobouk je velmi vysoký.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
koleje 10.JPG
rokoko1.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one